دکتر فهیمه رمضانی / مصاحبه ها / یائسگی زودرس را با تعادل وزن پیشگیری کنید
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

یائسگی زودرس را با تعادل وزن پیشگیری کنید

 

یائسگی زودرس را با تعادل وزن پیشگیری کنید
رییس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اضافه وزن و نیز کمبود وزن، هر دو از عوامل ایجاد کننده اختلال یائسگی زودرس محسوب می‌شوند.

به گزارش پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر فهیمه رمضانی تهرانی متخصص زنان و زایمان یادآور شد که مصرف قرص های ضدبارداری در دوره ای بیش ۶ ماهه و تحت تجویز و نظارت متخصصین امر می تواند کمک موثری به پیشگیری از این امر که به شدت کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار میدهد، داشته باشد.

وی همچنین با ذکر دلایل وقوع این مشکل، به تعادل وزن بعنوان یک عامل پیشگیری کننده تاکید کرد.

یائسگی یا منوپوز یکی از دوره‌های طبیعی زندگی زنان است که در آن قاعدگی برای همیشه متوقف می‌شود و آنان دیگر قادر به بارداری و زاد و ولد نیستند.

این اتفاق معمولاً در حدود سن ۴۹ تا ۵۲ سالگی آغاز می‌شود، ولی می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد در این زمان تخمدان ها به میزان کمتری هورمون های زنانه، به خصوص استروژن را ترشح کرده که خود این تغییر هورمونی موجب برخی عوارض در زنان می شود.

اگر این اتفاق در حوالی ۴۰ سالگی رخ دهد به آن یائسگی زودرس اطلاق می شود و طبیعتا اگر یائسگی زودتر از موعد خود اتفاق بیفتد، علاوه براینکه می تواند بار روانی منفی برای فرد مبتلا ایجاد کند، عوارض ناشی از آن نظیر بیماری های قلبی یا پوکی استخوان نیز با شدت بیشتری در فرد مبتلا حادث میشود.

مطالعه قند و لیپید تهران به عنوان یک منبع غنی از اطلاعات جمعیتی می تواند نشانگر وضعیت جامعه در خصوص سلامت از دیدگاه همه گیرشناسی باشد و چراغی روشن جهت برنامه ریزی های کلان بهداشتی و کاهش هزینه های جسمانی و اقتصادی این حوزه و نهایتا افزایش بهره وری عمومی.

با هدف تعیین وضعیت میزان شیوع یائسگی زودرس، مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم با استفاده از این اطلاعات اقدام به بررسی کرد. مطالعه مزبور نشان داد که میزان بروز زودرس یائسگی در جمعیت ایرانی از حد نصاب یک تا ۵ درصد جهانی بالاتر است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *