دکتر فهیمه رمضانی / بیماری های زنان / درمان تنبلی تخمدان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان 

تنبلی تخمدان و یا سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از مشکلاتی است که آمار زیادی از زنان و دختران به آن مبتلا هستند و از عارضه ها و مشکلاتی که برایشان به وجود آورده شکایت دارند.

این بیماری و یا بهتر ایست بگوییم این اختلال از جمله مشکلاتی است که می شود گفت آنقدر ها هم جدی نیست و راه های درمانی ساده ای برای آن وجود دارد. علیرغم اینکه این اختلال چندان هم مشکلات جدی را برای زنان و دختران مبتلا به آن به وجود نمی آورد اما بهتر است که با دلایل و نیز با علائم و نشانگان آن آشنا باشید تا در صورت تشخیص این بیماری در خودتان به سرعت به پزشک مراجعه کرده تا روند درمانی را آغاز کنید.

در این نوشتار قصد داریم پرداختی داشته باشیم به این بیماری و نیز اطلاعاتی مهم را در این زمینه به اطلاع همراهان مان برسانیم.

تنبلی تخمدان  یا سندروم تخمدان پلی کیستیک

تخمدان خانم ها و دختران ممکن است که در مواقعی کیست هایی در آن به وجود بیاید. این کیست ها گاها بسیار کوچک بوده و عارضه های خطرناکی را پدید نمی آورد ولی گاها این کیست ها بسیار بزرگ شده و مشکلات جدی تر می شود و باید درمان انجام شود.

کیست هایی که در داخل تخمدان شکل می گیرد در مواقعی داخل آن از آب پر می شود و گاهی از چرک و خون.

 این مشکل درنتیجه اخلال در روند ترشح هورمون زنانه ایجاد می شود. درواقع زنان و دخترانی که با کاهش ترشح استروژن مواجه اند با تنبلی تخمدان روبرو می شوند که این مشکل نیز عارضه ها و پیامد های خود را در پی دارد.

درمان تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان

 علائم و نشانگان تنبلی تخمدان و یا سندروم تخمدان پلی کیستیک

 پریود نامنظم

 معمولا زنانی که با کیستیک شدن تخمدان مواجه می شوند پریود هایی نامنظم را تجربه می کنند. براساس گزارش های دریافت شده شاهد بوده ایم که زنان در اثر ابتلا به این اختلال در سال کمتر از شش یا هشت بار پریود می شوند.

روئیدن موی زائد اطراف صورت، روی شکم

رویش موهای زائد در قسمت صورت و شکم از عارضه هایی است که زنان را بسیار ناراحت کرده و می خواهند درمانی برای آن بیابند. در نتیجه با مراجعه به پزشک در می یابند که تخمدان آنها پلی کیستیک شده است.

موهای زائد در روی صورت به خصوص در خط ریش، سبیل ها و نیز چانه رشد غیر عادی دارد و مشکلات ظاهری را برای زنان به وجود می آورد.

ریزش شدید مو با الگوی مردانه

یکی دیگر از عارضه هایی که زنان بدان مبتلا می شوند این است که موهای آنها ریزش شدیدی پیدا می کند. در واقع موهایشان از دو طرف و به شکل M  شروع به ریزش می کند. این ریزش در مدت زمانی بسیار شدید می شود و بعد از گذشت زمانی کمتر ولی به صورت مستمر ریزش ادامه پیدا می کند.

از دیگر نشانه های این بیماری :

 • جوش زدن های زیادی صورت،
 • چرب شدن صورت،
 • آکنه روی صورت
 • و نیز چاق شدن بدون دلیل

 عللی که موجب بروز سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود چیست؟

 •  عوامل ارثی و ژنتیکی
 • وجود استرس و اضطراب زیاد در افراد
 • مشکلات و بیماریهایی که در نواحی رحم و لگن ایجاد می شوند از جمله عفونت ها
 • بیماریهایی که غده فوق کلیه با آن روبروست
 • مشکلاتی که غده تیروئید با آن مواجه است
 • دیابت داشتن و یا تزریق انسولین

 راه های درمانی سندروم تخمدان پلی کیستیک

 برای درمان تنبلی تخمدان می توانند با مصرف قرص هایی که از سوی متخصصین زنان تجویز می شود تا حد زیادی این مشکل را برطرف سازند.

 مصرف این قرص ها دوره ای است. بدین معنا که هر ماه ده روز از قرص های هورمونی استفاده می کنند تا تخمدان برای تخمک گذاری تحریک شود و روند و سیکل بدن به درستی ادامه داشته باشد.

*البته این نکته را در نظر داشته باشید که این قرص ها حتما از سوی پزشکان تجویز شود و تحت نظر وی روند درمانی را طی کنید.

ارائه نکاتی کلی در زمینه سندروم تخمدان پلی کیستیک

 • در صورتی که با این علائم مواجه شدید ابدا نگرانی و استرسی به خود راه ندهید زیرا که با مشکلی نه چندان جدی روبرو هستید.
 • در مسیر درمانی حتما قرص هایی که پزشک تجویز کرده را مرتباً و بر طبق اصولی که پزشک گفته است استفاده کنید تا درمان نتیجه بخش باشد.
 • روند درمانی تخمدان پلی کیستیک و تنبلی تخمدان ابدا پیچیده نیست.
 • برای تشخیص اینکه تخمدان شما پلی کیستیک شده است سونوگرافی می تواند روش تشخیصی آسانی باشد. شما با مراجعه به یکی از مراکز درمانی می توانید با روش سونوگرافی مطمئن شوید که آیا تخمدان پلی کیستیک دارید یا خیر. روش سونوگرافی هم ابدا درد و ناراحتی را در پی ندارد. این نکته را برای عزیزانی یادآور می شویم که از این روش تشخیصی می ترسند.
 • تخمدان پلی کیستیک در دختران نیز احتمال بروز وظهور دارد.
 • بسیاری از زنان و دختران دچار تنبلی تخمدان هستند و باید برای درمان و پیشگیری از بروز عارضه های آن قرص هایی را مصرف کنند. این موضوع اصلا نگران کننده نیست و قرص ها آسیبی را به سایر دستگاه های بدن وارد نمی سازند.

راه های ارتباطی با دکتر فهیمه رمضانی تهرانی

شماره تماس : 02188886218

آدرس مطب : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی ، خیابان ۳۲ ، ساختمان یاس، طبقه ۳، واحد ۳۰۱

پیج اینستاگرام دکتر فهمیه رمضانی تهرانی

ویدئو سنتر آپارات دکتر فهمیه رمضانی تهرانی

 نتیجه گیری

 در انتها امیدواریم که اطلاعات ارائه شده بتواند در مسیر تشخیص، درمان تخمدان پلی کیستیک مطالب سودمندی را در اختیار شما قرار داده باشد تا بتوانید بدون نگرانی و دغدغه در راه درمان گام بردارید.

 توصیه ما این است که حتما از بهترین پزشکان و متخصصین بیماری های زنان کمک بگیرید تا با مشکلات احتمالی کمتری مواجه شوید.

سایر مطالب دکتر رمضانی تهرانی

سندرم تخمدان پلی کیستیک

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

زگیل تناسلی

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.