دکتر فهیمه رمضانی / مصاحبه ها / رژیم‌های غلط غذایی و كم‌تحركی عامل تهدید باروری است
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

رژیم‌های غلط غذایی و كم‌تحركی عامل تهدید باروری است

روند رو به رشد كم‌تحركی و رژیم‌های غلط غذایی در نسل جوان، عوارض متعددی در پی داشته كه تهدید سلامت باروری از جمله آنهاست.

متخصصان علوم تغذیه و سبك زندگی همواره بر رژیم غذایی صحیح و داشتن فعالیت بدنی مناسب برای حفظ سلامتی و تندرستی تاكید داشته و به مردم توصیه می‌كنند از مصرف غذاهای آماده (فست فودها) به شدت خودداری كنند.
استاد دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی روز دوشنبه در این زمینه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: رژیم‌های غلط غذایی و كم‌تحركی در جوانان ما رو به افزایش است كه این موضوع می‌تواند سلامت باروری آنان را تهدید كند.
دكتر «فهیمه رمضانی تهرانی» افزود: از سوی دیگر، با افزایش سن، احتمال باروری در زنان كاهش پیدا می‌كند و احتمال بروز عوارض بارداری در آنان بیشتر می‌شود.
متخصص زنان و زایمان، میزان ناباروری را در ایران 15 تا 20 درصد اعلام كرد و گفت: باید با فرهنگ‌سازی مناسب، زنان در سنین مناسب (بین 18 تا 40 سالگی) اقدام به باروری كرده و حاملگی را به سال‌های انتهای باروری خود موكول نكنند.
وی به افزایش سن ازدواج در كشور اشاره كرد و اظهار داشت: در كنار افزایش سن ازدواج، امروزه زنان تمایل دارند كه بارداری خود را به تعویق بیاندازند، بدون توجه به اینكه این تعویق می‌تواند منجر به بروز مشكلات بارداری یا عارضه‌دار شدن دوران حاملگی شود.

** ورزش به زایمان طبیعی بدون عارضه كمك می‌كند
وی به نقش فعالیت‌های فیزیكی برای آمادگی زنان باردار برای زایمان طبیعی اشاره كرد و گفت: ورزش می‌تواند كمك كند تا زنان، زایمان طبیعی بدون عارضه داشته باشند.
رمضانی تهرانی افزود: هر چند به دلیل تغییر شیوه زندگی، فعالیت‌های فیزیكی افراد كمتر شده، اما در افرادی كه منعی برای انجام ورزش در دوران بارداری ندارند، فعالیت‌های فیزیكی و ورزشی منظم در دوران بارداری می‌تواند شرایط زایمان را تسهیل كند.
وی برای داشتن حاملگی كم‌خطر و بدون عارضه، توصیه به پیاده‌روی كرد و گفت: روزانه نیم تا یك ساعت پیاده‌روی در سطح غیر شیب‌دار برای زنان باردار مفید است.
وی افزود: به مادرانی كه قبل از بارداری به طور منظم ورزش نمی‌كردند، توصیه نمی‌شود كه فعالیت ورزشی را در دوران بارداری آغاز كنند.
رمضانی تهرانی افزود: عملكرد قلبی و عروقی به دنبال ورزش افزایش پیدا می‌كند و حاملگی هم به عنوان یك فرایند فیزیولوژیك سبب افزایش عملكرد قلبی می‌شود و این موضوع می‌تواند برای فرد بارداری كه از قبل بدنش با فعالیت ورزشی تطابق نیافته، مشكلاتی ایجاد كند.

** فاصله فرزندآوری نباید كمتر از دو سال باشد
وی با تاكید بر اینكه فاصله فرزندآوری در زنان نباید كمتر از دو سال باشد، گفت: حدود دو سال طول می‌كشد تا تغییرات عملكردی كه در ارگان‌های مختلف زن باردار به منظور تطابق با حاملگی صورت گرفته، به وضعیت طبیعی بازگردد و همچنین ذخایر غذایی مناسب برای باروری بعدی در زنان تامین شود و فرد به شرایط ایده‌آل برسد، به همین منظور حداقل فاصله فرزندآوری، دو سال در نظر گرفته شده است.
رمضانی تهرانی اظهار داشت: برخی زنان برای فرزندآوری كمتر از دو سال اقدام می‌كنند كه این موضوع می‌تواند مشكلاتی را برای آنان به وجود آورد و از این كار باید اجتناب كرد.
وی افزود: تغذیه به صورت مسقیم در زایمان بدون عارضه تاثیری ندارد اما به شكل غیر مستقیم می‌تواند عملكرد سیستم اسكلتی و عضلانی بدن تاثیرگذار باشد و حتی برخی از كمبودهای ویتامینی می‌تواند آمادگی فرد را برای مقابله با استرس كاهش دهد.
این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینكه زایمان یك فرایند استرس‌زا است، گفت: تغذیه مناسب می‌تواند به شكل غیرمستقیم، زایمان طبیعی را به شكل مناسبی هدایت كند تا به سرانجام مطلوب برساند.
وی گفت: اگر كسی می‌خواهد زایمان و حاملگی موفق داشته صرفا نباید فقط به تغذیه دوران حاملگی توجه كند، بلكه این كار برنامه بلندمدتی است كه ریشه‌های اولیه آن در دوران كودكی، نوجوانی و حتی بلوغ شكل می‌گیرد.

** عوارض سزارین برای مادران و جنین
وی به عوارض سزارین برای مادران و جنین اشاره كرد و گفت: سزارین، یك عمل جراحی است كه می‌تواند عوارضی از قبیل عفونت محل بخیه‌ها، چسبندگی‌های داخل شكمی و افزایش احتمال چسبندگی جفت و خطرات ناشی از بیهوشی را در حاملگی بعدی را به دنبال داشته باشد.
این پزشك متخصص افزود: سزارین زودتر از موعد مقرر می‌تواند عوارضی برای جنین همراه باشد به گونه‌ای كه نوزاد به خاطر تكامل نیافتن رشد ریه، دچار اختلالات تنفسی و مشكلات مربوط به آن شود.
وی به مادران توصیه كرد كه به واسطه ترس از درد یا تمایل به برنامه‌ریزی جهت زایمان در تاریخ مشخص به سزارین روی نیاورند چرا كه تصمیم‌گیری برای نوع زایمان باید مبتنی بر شواهد و شرایط علمی باشد.
رمضانی تهرانی با اشاره به اینكه 15 تا 25 درصد زایمان‌ها نیاز به سزارین دارند، گفت: در مواردی كه ادامه بارداری برای مادر به سبب شرایط خاص مادر یا بیماری‌های زمینه‌ای مادر به صلاح نیست یا اینكه مشكلاتی برای جنین به وجود آمده، زایمان طبیعی بدون مخاطره امكان‌پذیر نبود سزارین روش ارجح ختم بارداری محسوب می‌شود.
وی افزود: سزارین در مواردی از قبیل دیابت كنترل نشده در مادر، مسمومیت حاملگی یا پراكلامپسی شدید در غیاب آمادگی بدن جهت زایمان، جفت سر راهی، كندگی جفت، اختلال عملكرد جفت، موقیعت غیرطبیعی قرارگیری جنین، افت قلب جنین، عدم پیشرفت مناسب فرایند زایمان توصیه می‌شود، در غیر این صورت بهتر است كه مادران برای زایمان طبیعی، آمادگی داشته باشند.

منبع: ایرنا

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *