دکتر فهیمه رمضانی / ناباروری / درمان ناباروری با ivf
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان ناباروری با ivf

در نوشتاری که در پیش رو دارید قصد داریم به یکی از مهم ترین و شایع ترین راه های درمان ناباروری یعنی روش ivf  بپردازیم. این روش درمانی در طی سال های اخیر رشد و گسترش فراوانی یافته است و علیرغم اینکه در سال هایی که دوران ناپختگی روشی و نیز ناپختگی مهارتی پزشکان را در زمینه درمان ناباروری طی می کردیم زنان و مردان زیادی بودند که برای حل و رفع مشکل خودشان از این روش درمانی کمک می گرفتند.

اما این روزها خوش بختانه این روش گسترش فراوانی یافته است و موجب شده طیف گسترده و آمار زیادی از زنان و مردان خواستار انجام چنین اقداماتی برای رفع مشکلشان باشند.

ابتدائا عدم اقبال و رویگردانی از این روش بیشتر زمینه فرهنگی و نتیجه و مولود آگاهی کم افراد بود. اما با گذر زمان و افزایش آگاهی های مردم در این زمینه سبب ساز اقبال و مدد جویی از این روش برای بارداری و رفع مشکلات ناباروری شده اند.

درمان ناباروری با ivf

درمان ناباروری با ivf

انواع راه های درمان ناباروری

 • آی یو آی یا لقاح درون رحمی
 • آی وی اف یا لقاح خارج رحمی
 • اجاره رحم
 • برداشت اسپرم از بانکهای پزشکی
 • میکرواینجکشن

*اینها صرفا بخشی از راه هایی است که می توانند در مسیر بارداری به زنان و مردان بسیاری کمک کنند. ولی قصد و هدف ما این است که به روش دوم یا آی وی اف پرداختی دقیق و مفصل داشته باشیم.

درمان ناباروری از طریق ivf

این روش یکی از انواع روش هایی است که زنانی که به یکسری دلایل خاص نمی توانند بارداری را به روش عادی تجربه کنند از این روش کمک می گیرند.

در این روش اسپرم های پدر گرفته می شود سپس در فضای آزمایشگاهی شستشو داده شده و تمامی آنهایی که شانس باروری در زنان را بالا می برند شناسایی شده  و بعد از آن تخمک هایی از رحم مادر برداشت می شود.  این دو در فضای آزمایشگاه با هم ترکیب می شوند. در انتها و با ابزار آلاتی بدون خطر به درون داخل رحم زن منتقل می شوند.

چه زمانی پزشکان روش آی وی اف را پیشنهاد می کنند؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در این زمینه پرسیده می شود این است که ivf در چه زمانی از سوی پزشکان بکار گرفته می شود. برای پاسخ گویی به این سوال باید بگوییم که اگر:

 • زنی مشکلات دهانه رحم داشته باشد،
 • و یا لوله های رحمی مشکلاتی را داشته باشند و درنتیجه اسپرم نتواند به رحم برسد،
 • و یا اینکه اسپرم ها کم باشند و توانایی بارور ساختن تخمک ها را نداشته باشند
 • چسبندگی در نواحی داخلی لگن
 • عدم تحرک اسپرم ها

همگی اینها عاملی است بر اینکه ناباروری اتفاق بیفتد در نتیجه باید از روش مذکور یاری بگیرند.

مزایای درمان ناباروری با ivf

این روش درمانی از جمله درمان هایی است که به منظور دور زدن تمامی موانعی که بر سر راه بارداری وجود دارند انجام می شود.

 یکی از مهم ترین مزایایی که این روش درمانی دارد این است که بسیار نتیجه بخش و ایمن بوده و زنان و مردان می توانند با یقین کامل دست به چنین اقدام درمانی بزنند. روزانه این روش درمانی روی بسیاری از افراد انجام می پذیرد . باید گفت آمار بالایی از افراد تحت این اقدام درمانی قرار گرفته اند و توانسته اند که از این طریق بارداری را تجربه کنند. بنابراین می توان با اعتماد زیادی به این روش قدم در مسیر آی وی اف گذاشت.

نکاتی کلی و ضروی در خصوص درمان ناباروری با ivf

 • برای اینکه پزشک روش درمان ناباروری را تعیین کند ابتدائا باید ریشه مشکل زن و مرد مشخص شود سپس روش درمانی می تواند تعیین شود.
 • از موضوعاتی که برای زنان نگران کننده است نحوه تخمک گیری و اسپرم گیری از مرد است. باید بگوییم برای این کار بیهوشی موقتی انجام می شود تا از زن تخمک ها و از مرد اسپرم گرفته شود.
 • انجام آی وی اف پیچیدگی خاصی ندارد جزاینکه ابتدا تخمدان ها را برای تخمک گذاری تحریک می کنند و بعد از آنکه تخمک ها گرفته شد ترکیب اتفاق می افتد و نهایتا در رحم مادر قرار داده می شود. این نکته را از این جهت مجددا بیان کردیم که به سادگی روند درمان اشاره داشته باشیم تا قدری از نگرانی های زنان کاهش یابد.
 • یکی از مهمترین مسائلی که مردان و زنان زیادی با پزشکان در میان می گذارند این است که آیا روش ivf معایب و یا عوارضی در پی دارد؟. برای پاسخ گویی باید بگوییم که خوش بختانه تاکنون با نتایج و گزارش های منفی ای در این زمینه مواجه نشده ایم. بسیاری از زنان و مردانی که ابتدائا از این روش کناره گیری می کردند بعد از اینکه چنین اقدامی را انجام دادند به تمامی کسانی که با مشکل ناباروری روبرو بودند همین روش را پیشنهاد کردند و از مزایای آن و رضایت خود اطلاع دادند.

خاتمه

در انتها امیدواریم که تمامی ابعاد و جنبه هایی که مورد ابهام و پرسش گری شما قرار داشت از هاله ابهام بیرون آمده و نیز بتوانید با آگاهی کامل و دقیق در این مسیر گام بردارید.

خوش بختانه مفتخریم این پیغام را به گوش شما برسانیم که در این زمینه پزشکانی هستند که تخصص و مهارت  و از همه ی اینها مهم تر تجربه بالایی در انجام این اقدامات درمانی دارند و می توانند تا حد زیادی در کنار مادران و پدران دغدغه مند و نگران قرار گرفته و مشکلات آنها را برطرف کنند.

سایر مطالب دکتر رمضانی تهرانی

سندرم تخمدان پلی کیستیک

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

زگیل تناسلی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.