دکتر فهیمه رمضانی / درمان قطعی خشکی واژن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان قطعی خشکی واژن

خشکی واژن از جمله مهم ترین بیماری هایی است که در سنین خاص و یا در اثر عوامل و شرایط خاصی ایجاد می شود این مساله عارضه هایی در پی دارد که تا حد زیادی می تواند روند طبیعی زندگی زنان را با اختلال روبرو سازد از این رو مهم است که برای روند درمان اقدام کنند، در ادامه در قالب بخش های مجزایی که تدارک دیده ایم در خصوص خشکی واژن و تمامی علل و علائم خشکی واژن مطالبی را نگارش می کنیم در نهایت از انواع روش های درمانی مخصوصا روش لیزر درمانی نیز مطالبی را خواهیم آورد.

خشکی واژن چیست ؟

خشکی واژن در واقع نوعی بیماری است که با ترکیب آتروفی واژن نیز نامیده می شود.
در این بیماری میزان رطوبت در ناحیه واژن به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و سبب می شود که برخی از فعالیت ها مثل رابطه جنسی با مشکل و درد همراه شود.
در حالت کلی هورمون استروژن زمانی که در بخش تخمدان ها ترشح می شود موجب می گردد که ناحیه واژن از رطوبت خاصی برخوردار باشد و همین رطوبت لغزندگی ایجاد می کند تا در هنگام دخول آلت تناسلی مردان بدون اصطحکاک و با کمترین درد به ناحیه واژن وارد شود.

درمان قطعی خشکی واژن با دکتر فهیمه رمضانی تهرانی

علائم خشکی واژن

از جمله نشانه هایی که از بروز خشکی واژن حکایت می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-  درد در هنگام رابطه جنسی؛ زنان به دلیل این که در ناحیه واژن خشکی را تجربه می کنند به همین جهت عمل دخول برایشان با درد همراه خواهد بود.
2-  سوزش ناحیه واژینال
3-  خارش در ناحیه واژینال

علل خشکی واژن

مهم ترین عللی که در بروز بیماری خشکی واژن اثر گذار است از این قرار می باشد:

• یائسگی: در دوران یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی ای که زنان تجربه می کنند خشکی واژن از مهم ترین عارضه ها در این دوران از زندگی زنان محسوب می شود.
• تخلیه تخمدان ها: گاها زنانی که به بیماری هایی مثل سرطان رحم یا سرطان تخمدان مبتلا هستند بالاجبار باید تخمدان ها را در طی یک عمل جراحی خارج کنند. همین امر سبب می شود که خشکی واژن بروز پیدا کند.
• استرس شدید
• انجام فعالیت های شدید ورزشی
• شیمی درمانی؛ شیمی درمانی از جمله روش های درمانی است که برای طیف گسترده ای از سرطان های زنان انجام می شود. از این رو برای زنانی که انجام می شود مهم ترین عارضه ای که در پی دارد خشکی واژن می باشد.
• شست وشوی واژینال
• استفاده از دارو هایی که ضداستروژن هستند؛ این قرص ها به این دلیل استفاده می شود که بیماری هایی مثل اندومتریوز برطرف شود
• استفاده از دارو های ضد افسردگی
• استفاده از سیگار
• بعد از دوران بارداری و زایمان
• در دوران شیردهی

درمان قطعی خشکی واژن

البته همانطور که مشاهده می کنید برخی از این دلایل موقتی است و بعد از گذشت زمانی این عارضه نیز برطرف خواهد شد. مثلا بعد از گذشت دوره شیردهی خشکی واژن بهبود پیدا خواهد کرد.
اما برخی از علل همچون یائسگی تاثیرات بلند مدت و یا همیشگی بر روی خشکی واژن خواهند داشت.

درمان قطعی خشکی واژن

روش های درمانی خاصی برای درمان خشکی واژن وجود دارد. مهم ترین روش های موفق برای درمان خشکی واژن از این قرار است.
– استفاده از انواع ژل های موضعی که حاوی مقادیری از استروژن هستند و می توانند به بهبود وضعیت رطوبت در ناحیه واژینال کمک کند.
– استفاده از انواع قرص هایی که می تواند در افزایش میزان استروژن سازی تخمدان ها کمک کند.
– استفاده از انواع کرم هایی که می تواند در افزایش رطوبت واژن تاثیر بگذارد.

*مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که روش هایی که در فوق ذکر شد به تمامه روش های درمانی موقتی محسوب می شوند. بدین معنا که تا زمانی که این روش ها بکار گرفته می شود وضعیت بدنی زنان بهبود پیدا کرده و علائم کاهش پیدا می کند. ولی به محض قطع این روش ها باز هم علائم عود می کنند.
*دومین نکته مهم این است که حتما برای انجام درمان خشکی واژن نزد بهترین متخصصین این حوزه مراجعه کنید و بعد از بررسی های لازم تجویز های لازم را دریافت کنید.
در واقع به جهت اهمیتی که ناحیه تناسلی خانم ها دارد باید روش های درمانی مورد تایید پزشکان انجام شود. در غیر اینصورت ممکن است زمینه ساز بروز خطراتی برای زنان باشد.

درمان خشکی واژن با لیزر

از مهم ترین و نتیجه بخش ترین روش های درمانی که در زمینه خشکی واژن بکار گرفته می شود انواع لیزر هایی هستند که می توان به منظور بهبود خشکی واژن در ناحیه واژینال بکار برد.
بسیاری از زنانی که با خشکی واژن روبرو هستند برای درمان این بیماری تحت لیزر درمانی قرار می گیرند. لیزر ها تا حد زیادی می تواند در بهبود وضعیت واژینال اثر بخش باشد.
از مهم ترین نکاتی که در زمینه این روش درمانی وجود دارد این است که این روش هیچگونه خطری در پی ندارد و به نوعی از ایمن ترین و بی خطر ترین روش های درمانی محسوب می شود. از این رو افراد می توانند بدون دغدغه برای انجام این روش درمانی اقدام کنند.

آیا لیزر درمانی برای درمان خشکی واژن درد دارد؟

از مهم ترین سوالاتی که به تکرار پرسیده می شود این است که لیزر ها درد ناک هستند؟
واقعیت این است که لیزر های درمانی هیچ گونه درد به همراه ندارند. بسیاری از زنانی که تحت این روش درمانی قرار گرفتند رضایت خود اعلام کردند و از نهایت نتیجه بخشی این روش درمانی برای درمان خشکی واژن گزارش کردند.

نتیجه گیری

از مهم ترین توصیه هایی که در پایان خواهیم داشت این است که برای انجام روند تشخیص و درمان بیماری خشکی واژن به بهترین متخصصین این حوزه مراجعه کرده و با اتکا بر تجربه و دانشی که متخصص زنان و زایمان دارد موفق ترین روند درمان را پشت سر بگذارید.
خوش بختانه بسیاری از متخصصین در حوزه زنان و زایمان می توانند با نهایت مهارت به درمان خشکی واژن بپردازند و کمترین خطری برای شرایط زنان پیش نیاید.
لیزر درمانی نیز روشی است که مستلزم برخورداری از توانایی برای انجام این روش درمانی است. از این رو بهتر است به دست بهترین پزشکان انجام شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *