دکتر فهیمه رمضانی / اختلالات غدد درون ریز در زنان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اختلالات غدد درون ریز در زنان

اختلالات غدد درون ریز در زنان

تمامی غددی که در بدن افراد وجود دارد به ترشح هورمونی می پردازند که اگر هورمون ها کمتر یا بیشتر از حد معمول باشد می تواند نتایج بدی را به همراه داشته باشد.

اگر غده ای درون ریز در مسیر ترشح هورمون های مختلف با مشکل مواجه شود در اصطلاح می گویند آن غده دچار اختلالاتی شده است.

اختلالات غدد درون ریز در زنان

اختلالات غدد درون ریز در زنان

دلایل ایجاد در اختلالات غدد درون ریز

دلایل و عوامل مختلفی می تواند در اختلالات ایجاد شده در عملکرد طبیعی غدد تاثیرگذار باشد عبارتند از : در این بین غددی در بدن زنانه وجود دارد که هورمون های زنانه را ترشح می کند و در عملکرد طبیعی بدن و در واقع عملکرد های زنانه تاثیر زیادی دارد. به هردلیلی اگر این غدد نتوانند هورمون های لازم را تولید کنند بدن زنان با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

در ادامه این نوشتار قصد داریم به برخی از اختلالات غدد درون ریز در زنان اشاره ای داشته باشیم و به ذکر نکاتی در این زمینه بپردازیم.

عملکرد غدد درون ریز

غدد درون ریز در واقع به تمامی غددی گفته می شود که مسئول تولید هورمون ها و ترشحاتی هستند که تولیدات اینها مستقیما وارد خون می شود و از این طریق می توانند سیستم بدنی افراد را تنظیم کنند.

نکاتی اساسی و ضروری در زمینه اختلالات غدد درون ریز

 برای اینکه بدانیم آیا به اختلال غدد درون ریز مواجه هستیم یا خیر حتما باید به پزشکان متخصص رجوع کنیم.

  • دیگر نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که غدد زیادی در بدن وجود دارد و در صورتی که هرکدام دچار اختلال شوند علائم و نشانگان متفاوتی را ایجاد می کنند. بر همین اساس پزشک متخصص می تواند با توجه به معاینات و آزمایشاتی که انجام می دهد تشخیص دهد کدام غدد دچار مشکل شده اند و باید برای درمان آنها چه اقداماتی را انجام داد.

انواع اختلالات غدد درون ریز و پیامد های آن

 بلوغ زود رس در اثر اختلالات غدد جنسی و هورمون های جنسی

بلوغ زودرس در دختران یکی از موضوعاتی است که در اثر اختلالات غدد جنسی و نیز هورمون های جنسی دختران ایجاد می شود. این عارضه بسیار کم اتفاق می افتد ولی باید نسبت به آن حساس و دغدغه مند رفتار کرد. خوش بختانه می توان آن را کنترل کرد. بدین نحو که با مراجعه به پزشک میتوانید دختران خود را تحت آزمایشات متخلفی قرار دهید ودر صورت پیش بینی این مشکل می توانید با مشاوره هایی از سوی پزشک این مشکل را برطرف سازند.

نامنظمی پریود در اثر کاهش فعالیت های غده هیپوفیز

 زنانی که غده هیپوفیز آنها به درستی فعالیت نداشته باشد عارضه بی نظمی پریود را در پی خواهد داشت. بی نظمی پریود در زنانی که تصمیم به بارداری دارند مشکلات زیادی را ایجاد می کند. از همین رو باید روند درمانی اغاز شود و مشکل ایجاد شده برطرف گرد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان مهم ترین عارضه اختلالات غدد درون ریز

یکی از انواع اختلالاتی که در زنان وجود دارد و به عنوان اختلال غدد درون ریز شناخته می شود این است که در بخش تخمدان ها مشکلاتی ایجاد شود که هورمون های زنانه لازم تولید نشود.

در واقع به بیانی دیگر باید گفت در تخمدان های خانم ها هورمونی ترشح می شود که موجب می گردد زنان بتوانند عادت ماهیانه منظمی را داشته باشند و نیز مهم تر از آن بتوانند بارداری را تجربه کنند.

در این بین اگر به هر دلیلی ترشح هورمون زنانه با مشکل مواجه شود نتایجی که در پی دارد که موجب از بین رفتن سیستم بدنی غیر معمول می شود.

عوارض تنبلی تخمدان

از جمله عوارض و مشکلاتی که در پی تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک ایجاد می شود از این قرار است:

  • عادت ماهیانه در زنان بسیار کمتر از میزان طبیعی (ماهیانه یکبار) رخ می دهد.
  • زنان با افزایش رشد مو در بخش هایی از بدن شان مواجه می شوند که برایشان آزارنده است. مثلا بر روی سطح پوست صورت و در نواحی ریش ها و سبیل ها موهای زیادی رویش خواهند داشت.
  • روند بارداری کلا اتفاق نمی افتد زیرا که تخمدان به اندازه کافی هورمون زنانه ترشح نمی کند که لقاح مسیر طبیعی و عادی خودش را داشته باشد.

*در این بین بی مناسب نیست که بگوییم بسیاری از ناباروری هایی که ازسوی زنان وجود دارد ناشی از همین علت است. درواقع زنان مبتلا به تنبلی تخمدان با کاهش قدرت باروری مواجه خواهند شد.

درمان تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان

درمان این عارضه (تنبلی تخمدان)که در نتیجه اختلالات غدد درون ریز ایجاد می شود بسیار ساده است. درواقع زنانی که تنبلی تخمدان دارند باید قرص ها و دارو هایی را مورد استفاده قرار دهند که به تحریک تخمدان بیانجامد و هورمون های لازم ترشح شود.

یکی از نکات اساسی که در خصوص تنبلی تخمدان وجود دارد این است که علیرغم شیوع بالایی که دارد و نیز بسیاری از زنان به آن مبتلا هستند اما اصلا نگران کننده نیست زیرا که راه درمان ساده ای دارد. زنان با مراجعه به پزشک می توانند به راحتی با عمل سونوگرافی از این عارضه با خبر شوند و در ادامه پزشکان قرص هایی که با عنوان استروژن درمانی شناخته می شوند را برای آنان تجویز خواهد کرد.

بعد از استفاده از این قرص ها زنان تمامی عوارض ناشی از این اختلال از بین می رود و تخمدان به عملکرد طبیعی خود باز میگردد  این تنها یکی از روش های درمان تنبلی تخمدان است .

راه های ارتباطی با دکتر فهیمه رمضانی تهرانی

شماره تماس : 02188886218

آدرس مطب : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی ، خیابان ۳۲ ، ساختمان یاس، طبقه ۳، واحد ۳۰۱

پیج اینستاگرام دکتر فهمیه رمضانی تهرانی

ویدئو سنتر آپارات دکتر فهمیه رمضانی تهرانی

نتیجه گیری

در انتها امید است که توانسته باشیم در زمینه انواع اختلالات غدد درون ریز در زنان اطلاعات مفید و ثمر بخشی را ارائه کرده باشیم. هر چه قدر آگاهی در زمینه انواع بیماریها و اختلالات بیشتر باشد در صورت مواجهه با آنها می توانیم تشخیص به موقعی داشته باشیم و نیز با مراجعه د راولین فرصت به بهترین پزشکان و متخصصان هر حوزه به میزانی که در روند درمان سریعتر عمل کنیم می توانیم نتیجه درمانی مثبتی را شاهد باشیم.

سایر مطالب دکتر رمضانی تهرانی

هیستروسکوپی

کولپوسکوپی

زگیل تناسلی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *